29.03.2016

Dr.Moawia Mohamed ABDELKARİM İBRAHİM

Dr. Moawıa Mohamed Abdelkarım Ibrahım 15 Ocak 1980 yılında Sudan’ın başkenti Hartum şehrinde dünyaya gelmiştir. 1992 yılında Hartum şehrinde ilk öğretimini tamamlayan Dr. Moawıa, 1995 yılında ortaöğretimini, 1998 yılında aynı şehirde bulunan el-medrese el-belcıkıye el-fenniyye okulunda lise eğitimini tamamladı.

2000 yılında vatani görevini yerine getirmek için 2 yıl eğitimine ara veren Dr. Moawıa 2002 yılında Hortum şehrinde Kur’ân-ı Kerim hafızlığını tamamladı ve İslami ilimler okudu. Dr. Moawıa , Umdurman İslam Üniversitesinde Arab Dili ve Edebiyatı Fakültesinde eğitimine devam ederken Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmenlik vazifesine atandı. 2006 yılında da lisans eğitimin tamamladı. 2009 yılında Hartum Uluslararası Enstitüsünde formasyon eğitimini aldı. Dr. Moawıa Hartum Uluslararası Enstitüsünde 2012 yılında “Sudan’da İslami Öğretimin Deneyimsel Gelişimi Hartum İlköğretim Okullarındaki Kur’ân Eğitimi Örneği Üzerinden Analitik Bir Çalışma” adlı tezi ile yüksek lisans eğitimini, Sudan Umdurman İslam üniversitesinde “Türkiye’de Yüksek İhtisas Merkezlerinde Arapça Dilini Öğrenirken İkinci Bir Dil Olarak Yabancıların Karşılaştığı Zorluklar- Analitik Çalışma” adlı çalışması ile  2016 yılında doktorasını tamamladı.

2012 yılında Türkiye’ye gelen Dr. Moawıa Rize ilinde bulunan Müftü Yusuf Karaali yüksek ihtisas eğitim merkezinde Arapça derslerini vermeye başladı. 2013 yılı sonu itibari ile Konya Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezine atanan Dr. Moawıa burada da Arapça dersleri vermeye devam etmektedir.  Orta derecede İngilizce ve Türkçe bilen Dr. Moawıa evli olup, 4 erkek 1 kız babasıdır.